nuxt3

Zespół suchego oka – co to takiego?

Czujesz „piasek pod powiekami”? Twoje oczy są zaczerwienione, pieką i swędzą? Gorzej widzisz? To może być „Zespół suchego oka”. Co to takiego?

Zespół suchego oka to dość powszechne schorzenie, które wywoływane jest najczęściej przed nadmierne obciążenie narządu wzroku (długotrwałą pracę przy komputerze, oglądanie telewizji czy czytanie) lub niekorzystne warunki, w których przebywamy (klimatyzowane pomieszczenia, suche i zanieczyszczone powietrze). Rzadziej przyczyną tego zespołu chorobowego są przewlekłe schorzenia (np. tarczycy) czy zażywanie niektórych farmaceutyków (zwłaszcza: leków antykoncepcyjnych, uspokajających czy przeciwalergicznych). Bardzo często choroba występuje wśród osób używających soczewek kontaktowych.

Do najbardziej typowych objawów „suchego oka” należą: szybkie męczenie się narządu wzroku, drapanie, pieczenie lub swędzenie oczu, uczucie „piasku pod powiekami” lub „ciała obcego”, zaczerwienienie i ból, a także obrzęk powiek i obecność wydzieliny w kącikach oczu. Rzadziej, w skrajnych przypadkach, choroba ta może skutkować podwójnym widzeniem i ostrym światłowstrętem.

Skuteczną i prostą metodą sprawdzenia, czy cierpimy na tę chorobę, jest tzw. test Schirmera, który może wykonać każdy okulista. Badanie to polega na umieszczeniu w worku spojówkowym paska bibułki i sprawdzeniu stopnia jego nawilżenia przez wydzielinę łzową w określonym czasie.

Dokuczliwe objawy suchego oka mają niestety charakter przewlekły, a leczenie zazwyczaj ogranicza się do łagodzenia objawów. Najczęstszą metodą jest sztuczne uzupełnianie filmu łzowego dostępnymi na rynku preparatami nawilżającymi, tzw. „sztucznymi łzami”. W ciężkich przypadkach możliwy jest zabieg laserowy, polegający na czasowym lub stałym zamknięciu kanalików łzowych.

Jak w przypadku wielu schorzeń, tak w przypadku „suchego oka”, najlepszą metodą jest profilaktyka. Warto dbać o oczy, w miarę możliwości ograniczając czas spędzony przed komputerem i telewizorem, a także raz na kilka godzin dając odpocząć oczom za pomocą prostych ćwiczeń relaksujących narząd wzroku. Możemy również zaopatrzyć się w specjalne okulary do pracy przed monitorem, a także profilaktycznie – raz na jakiś czas – zakrapiać oczy specjalnymi, nawilżającymi kroplami.

Bezpłatny wywiad medyczny online

Podaj swoje objawy i sprawdź co może Ci dolegać

Rozpocznij wywiad
Mobile App Illustration