nuxt3
meteopata

Mianem meteopatii lekarze określają patologiczną reakcję organizmu człowieka na działanie czynników meteorologicznych: deszczu, zachmurzenia, spadków ciśnienia, wiatru czy temperatury. Prawie każdy z nas gorzej się czuje, gdy pogoda jest gorsza – jest to zjawisko naturalne. Niektórzy jednak wraz ze zmianą pogody odczuwają fizyczny ból, a dolegliwości związane z warunkami meteorologicznymi w sposób negatywny wpływają na ich jakość życia. Takie osoby nazywamy meteo patami.

Do zjawisk pogodowych najczęściej negatywnie wpływających na samopoczucie meteopatów, należą deszcze, spadki ciśnienia i zmiany frontów atmosferycznych. Do najbardziej powszechnych objawów meteopatii zaliczamy powiązane ze zmianą pogody osłabienie organizmu, senność czy niestabilność emocjonalną. Udowodniono również, że pogoda może mieć istotny wpływ na samopoczucie osób chorych na przykład na choroby krążenia czy układu oddechowego. Ich stan często zaostrza się w przypadku upałów albo spadków ciśnienia. Kiedy przez region przechodzą gwałtowne fronty atmosferyczne, gorzej czują się też cukrzycy, a także osoby, które przeszły złamania lub cierpią na choroby zwyrodnieniowe stawów.

Nie bez znaczenia jest również wpływ pogody na nasze samopoczucie psychiczne. Jesień – szarobura pora roku obfitująca w niże, opady i wiatry, charakteryzuje się znacznie częstszym występowaniem depresji. Natomiast ekstremalnym zjawiskom pogodowym, takim jak burze, ulewy czy wichury, towarzyszy wyraźny wzrost liczby prób samobójczych i samobójstw.

O meteopatach mówi się również, że to żywe „barometry”. Nie bez powodu. Szczególnie wrażliwi spośród nich, potrafią wyczuć nadchodzącą zmianę pogodę nawet dwa dni wcześniej. Dawniej trudno było wytłumaczyć to zjawisko, dziś naukowcy uważają, że osoby te mają „zdolność” wyczuwania fal elektromagnetycznych, które poprzedzają front atmosferyczny. Wraz z najnowszymi badaniami do lamusa odchodzą więc stwierdzenia, że osoba skarżąca się na gorsze samopoczucie w związku z pogodą, to hipochondryk. Współcześnie meteopatię uznaje się za jedną z chorób cywilizacyjnych.

By złagodzić objawy meteopatii, należy dużo się ruszać oraz w miarę możliwości jak najczęściej przebywać na świeżym powietrzu. Należy również dbać o kondycję naszego organizmu poprzez odpowiednią, bogatą w witaminy i minerały dietę oraz zapewniać sobie odpowiednią ilość odpoczynku.

Bezpłatny wywiad medyczny online

Podaj swoje objawy i sprawdź co może Ci dolegać

Rozpocznij wywiad
Mobile App Illustration