nuxt3

Nie lekceważ bolesnych miesiączek – to może być endometrioza

Zgodnie z szacunkami lekarzy, endometrioza (gruczolistość zewnętrzna) występuje u co 10 kobiety w wieku rozrodczym. Choć nie jest to choroba zagrażająca życiu, stanowi bardzo poważną dolegliwość, ponieważ powoduje silny ból oraz może prowadzić do niepłodności.

Mechanizm zapadania na endometriozę nie jest do końca poznany. Choroba dotyka kobiet w wieku rozrodczym i polega na rozroście tkanek śluzówki macicy (endometrium) na inne narządy – np. jajniki, jajowody, pęcherz moczowy czy całą jamę otrzewnej. Następnie, podczas menstruacji taka złuszczona śluzówka nie zostaje wydalona, przez co powoduje powstawanie torbeli, zrostów i blizn.

Endometrioza rozwija się powoli, często długo nie dając żadnych objawów. Najważniejsze symptomy tej choroby to: bóle w miednicy mniejszej podczas menstruacji i owulacji (a często także w każdym innym momencie cyklu), ból podczas współżycia, dolegliwości ze strony układu pokarmowego i moczowego, ogólne zmęczenie czy bóle pleców.

Podejrzenie choroby zapada najczęściej po wywiadzie ginekologicznym i wykonaniu dopochwowego USG. Jednak jedynym pewnym potwierdzeniem endometriozy jest zabieg laparoskopowy. Laparoskopia jest również jedną z najważniejszych metod walki z tym schorzeniem. Podczas takiej operacji usuwane są ogniska chorobowe oraz oceniany stan pacjentki. Często laparoskopia musi być wykonywana kilkukrotnie.

Jedną z metod leczenia jest również przyjmowanie leków hormonalnych, które wpływają na zmniejszenie obfitości krwawienia, a przede wszystkim pozwalają na jakiś czas pozbyć się bolesnej miesiączki – to również szansa na (najczęściej niewielkie) „wyciszenie” zmian chorobowych.

Ze względu na fakt, że endometrioza powoduje niedrożność jajowodów i uszkadza pozostałe narządy płciowe, często jest jedną z przyczyn niepłodności. Nie stanowi jednak wyroku dla chorych starających się o dziecko. Odpowiednio dobrana terapia lub zabieg operacyjny, a w ostateczności – zapłodnienie in vitro – coraz częściej pozwalają cieszyć się potomstwem kobietom cierpiącym na to schorzenie.

Źródła:
http://www.endoendo.pl/

Bezpłatny wywiad medyczny online

Podaj swoje objawy i sprawdź co może Ci dolegać

Rozpocznij wywiad
Mobile App Illustration